W przeciwieństwie do technologi LTE, 5G działa na trzech różnych pasmach. Chociaż to może wdawać się mało istotne, to jednak będzie miało ogromny wpływ na codzienne użytkowanie.
LTE 4G wykorzystuje częstotliwości z zakresu od 700 do 2600MHz. Natomiast technologia 5G zakłada pozostanie przy tym paśmie dodatkowo dodaje kolejne trzy pasma:
5G powinno obsługiwać znacznie więcej podłączonych urządzeń niż LTE. W standardzie 5G powinno obsłużyć około jednego miliona podłączonych urządzeń na kilometr kwadratowy. To ogromna liczba, która uwzględnia mnóstwo urządzeń na tak niewielkim terenie.
Dzięki prędkości 5G i niskim opóźnieniom, komunikacja pomiędzy czujnikami i inteligentnymi urządzeniami będzie możliwa przy znacznie mniejszych nakładach, ogromna liczba tych urządzeń będzie mogła się łączyć z jedną stacją bazową, co w ogromnym stopniu poprawi wydajność tych urządzeń.
5G w publicznej infrastrukturze, m.in. pozwoli miastom i gminom działać wydajniej. Będzie można łatwo zdalnie monitorować zużycie liczników, czujniki mogą powiadamiać o różnego rodzaju zagrożeniach, a miasta będą w stanie szybko i niedrogo zainstalować kamery monitorujące.
W najbliższej przyszłości w krajach wysoko rozwiniętych z 5G będą korzystały Pojazdy Autonomiczne. Pojazd będzie komunikował się z innymi pojazdami na drodze, przekazywał innym samochodom informacje o warunkach drogowych oraz oferował informacje o osiągach kierowcom i producentom samochodów. Taka komunikacja ma zapewnić większe bezpieczeństwo podróżujących oraz komfort podróżowania.