Co to jest 5G? Jak działa 5G? Internet 5G zalety!

5G to kolejna generacja mobilnych łączy szerokopasmowych. Dzięki 5G, użytkownicy odczują wykładniczo szybsze pobieranie i wysyłanie danych. W ogromnym stopniu zmniejszą się również opóźnienia, czyli czas potrzebny na komunikację urządzeń działających w technologii 5G z sieciami bezprzewodowymi.

oświetlone duże miasto nocą

Jak działa 5G?

W przeciwieństwie do technologi LTE, 5G działa na trzech różnych pasmach. Chociaż to może wdawać się mało istotne, to jednak będzie miało ogromny wpływ na codzienne użytkowanie.

LTE 4G wykorzystuje częstotliwości z zakresu od 700 do 2600MHz. Natomiast technologia 5G zakłada pozostanie przy tym paśmie dodatkowo dodaje kolejne trzy pasma:

  1. L Band – 300MHz, ma na celu zwiększenie zasięgu.
  2. Sub-6 – pomiędzy 3000 a 6000MHz, to złoty środek pomiędzy szybkością a zasięgiem.
  3. mmWave – fale milimetrowe częstotliwość od 17.000MHz do kilkudziesięciu tysięcy MHz, zapewnia mega szybkość na niewielkich odległościach, mmWave może oferować szczytowe prędkości do 10Gbps i ma bardzo małe opóźnienie.

5G powinno obsługiwać znacznie więcej podłączonych urządzeń niż LTE. W standardzie 5G powinno obsłużyć około jednego miliona podłączonych urządzeń na kilometr kwadratowy. To ogromna liczba, która uwzględnia mnóstwo urządzeń na tak niewielkim terenie.

5G to postęp technologiczny i zmiany!

Dzięki prędkości 5G i niskim opóźnieniom, komunikacja pomiędzy czujnikami i inteligentnymi urządzeniami będzie możliwa przy znacznie mniejszych nakładach, ogromna liczba tych urządzeń będzie mogła się łączyć z jedną stacją bazową, co w ogromnym stopniu poprawi wydajność tych urządzeń.

5G w publicznej infrastrukturze, m.in. pozwoli miastom i gminom działać wydajniej. Będzie można łatwo zdalnie monitorować zużycie liczników, czujniki mogą powiadamiać o różnego rodzaju zagrożeniach, a miasta będą w stanie szybko i niedrogo zainstalować kamery monitorujące.

W najbliższej przyszłości w krajach wysoko rozwiniętych z 5G będą korzystały Pojazdy Autonomiczne. Pojazd będzie komunikował się z innymi pojazdami na drodze, przekazywał innym samochodom informacje o warunkach drogowych oraz oferował informacje o osiągach kierowcom i producentom samochodów. Taka komunikacja ma zapewnić większe bezpieczeństwo podróżujących oraz komfort podróżowania.

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (oblicz)  
* spam i komentarze obraźliwe będą usuwane

W TEJ KATEGORII