Praca w Niemczech

Niemcy to ogromny rynek pracy. Z którego chętnie korzystają m.in. Polacy, Włosi, Rumuni i Grecy. Te cztery kraje to największa grupa obcokrajowców z Unii którzy znaleźli tu pracę (dane niemieckiego urzędu statystycznego z końca grudnia 2016).

Największym atutem Niemiec są zarobki i położenie geograficzne. Mieszkańcy Europy zachodniej i południowej jak i środkowej jak my Polacy, każdy tu ma blisko.

Zarobki różnią się w poszczególnych landach, najwięcej można zarobić na południu Niemiec w najbardziej rozwiniętej przemysłowo części Niemiec, najmniej na terenach byłej NRD.

W jakich branżach najczęściej pracują nasi rodacy?

  • rolnictwo;
  • budownictwo;
  • opieka;
  • pielęgniarstwo;
  • usługi (np. monterzy mebli, kurierzy, firmy sprzątające itd.);
  • przemysł.

spawacz pracownik

Zastanawiasz się nad pracą w Niemczech? Oto kilka wskazówek, które przybliżą Ciebie to tego celu.

Jak przygotować dokumenty do pracy w Niemczech? CV – Lebenslauf , List motywacyjny – Anschreiben / Bewerbungsschreiben.

Niemieckie CV niewiele różni się od polskiego życiorysu zawodowego (główną różnicą że jest po niemiecku). Dodatkowo w danych osobowych możemy zamieścić informację o stanie cywilnym i o liczbie posiadanych dzieci. Nie zamieszczamy klauzuli o ochronie danych osobowych.

Jak napisać niemieckie dokumenty aplikacyjne (przykładowe gotowe wzory i wskazówki), przydatne linki:

https://www.lebenslaufmuster.biz
https://www.ausbildungspark.com/bewerbung/der-lebenslauf/

Pamiętajmy że same chęci nie wystarczą, powinniśmy znać przynajmniej w stopniu komunikatywnym język niemiecki aplikując choćby do pracy w usługach czy przemyśle. W branżach w których nasze stanowisko jest bardziej odpowiedzialne niemieccy pracodawcy często wymagają bardzo dobrej znajomości języka niemieckiego.

Trochę faktów i liczb.

W Niemczech obecnie jest 40-godzinny tygodniowy czas pracy. Minimalna stawka za godzinę pracy na pełen etat to 8,84 euro. Najniższa pensja (ostatnie dane) dla osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze godzin to 1536 euro (według kursu z dnia 20.08.2019 około 6 679,14 zł) miesięcznie.

Liczby mówią same za siebie najniższa w Niemczech jest ponad trzykrotnie wyższa a niżeli najniższa Polska krajowa pensja.

W TEJ KATEGORII