Kupno mieszkania na co zwracać uwagę?

widok mieszań z perspektywy bloku i balkonów tychże nieruchomości

Kupno mieszkania co warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy przeglądaniu ofert i samych inwestycji, o co pytać sprzedającego?

Jeśli zamierzasz kupić swoje pierwsze mieszkanie, w tym artykule dowiesz na co warto zwrócić uwagę przez zakupem. Zrobiłem krótką listę z której sam korzystałem w 2014 roku (nadal jest aktualna) kupując mieszkanie. Uważam że przed zakupem warto wiedzieć co się kupuje, aby w przyszłości m.in. uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Wybierz miasto i dzielnicę, w którym chcesz kupić mieszkanie. Przed zakupem sprawdź rynek, aby upewnić się, że w przyszłości zyskasz na wartości nieruchomości. M.in. sprawdź plan zagospodarowania na przyszłe lata, czy oby czasem w najbliższej okolicy nie jest planowana uciążliwa dla mieszkańców droga (obwodnica, autostrada, droga ekspresowa itp.). Porozmawiaj z niezależnymi rzeczoznawcami i agentami nieruchomości, przeanalizuj ostatnie transakcje w okolicy. Nie polegaj tylko na poradach agenta nieruchomości. Dowiedz się, że wartość gotowego mieszkania będzie odzwierciedlać przynajmniej tyle, ile masz zapłacić za dane mieszkanie. Sprawdź tyle ofert sprzedaży, ile możesz, szukając nieruchomości odpowiadających Twoim kryteriom, dzięki czemu będziesz miał pełny obraz ofert z danej okolicy.

Sprawdź, czy interesująca Cię nieruchomość znajduje się w pobliżu potrzebnych Ci obiektów, na przykład sklepów (Lidl, Biedronka, Centrum handlowe itp.), transportu publicznego (autobusy, tramwaje, metro), parków, szkół, pracy, siłowni itp. Dzięki dobrej lokalizacji zaoszczędzisz sporo czasu i pieniędzy.

Wybierając nieruchomość, sprawdź, czy budynek znajduje się w pobliżu klubów nocnych, jakie jest natężenie samochodów - czy w godzinach szczytu będzie głośno? Czy w tej okolicy odbywa się ruch samolotowy, kolejowy itd. Czy hałas wpłynie na twój styl życia? Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie inspekcji wieczorem lub w godzinach szczytu, zanim podejmiesz decyzję o zakupie.

Sprawdź czy w okolicy nie ma uciążliwego sąsiedztwa, np. fabryk, zakładów, sortowni śmieci? Mieszkańcy mogą być narażenie na hałas zarówno w dzień i w nocy, przykre zapachy a także szczury w okolicy (znam kilka takich przypadków gdzie w bliskim sąsiedztwie są sortownie śmieci).

Czy mieszkanie posiada balkon, taras czy loggia (dobie pandemii Covid-19 można było docenić tych kilka dodatkowych metrów kwadratowych na świeżym powietrzu), dzięki czemu można podziwiać widoki, czy nie blokują Cię inne budynki, czy mieszkanie posiada ekspozycję na stroną słoneczną (południową, zachodnią lub wschodnią)?

Czy mieszkanie posiada parking, garaż? Czy jest możliwość kupna komórki lokatorskiej?

Jaka jest prognozowana wysokość czynszu? Jaka jest forma własności nieruchomości i gruntów na których stoi blok?

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (oblicz)  
* spam i komentarze obraźliwe będą usuwane

W TEJ KATEGORII