A może tak wszystko rzucić i wyjechać na Podlasie!

Postanowiłem zrobić sobie przerwę, spakowałem plecak i zostawiłem Warszawę na 7 dni. Wyjechałem tam gdzie odpocznę od ludzi, tam gdzie jest najmniejsza gęstość zaludnienia, wybrałem Podlasie. To zaledwie 200 km z Warszawy, po 2,5 godzinnej jeździe na wschód samochodem, znalazłem się w zupełnie innym świecie, byłem w miejscu, gdzie dzień toczy się kompletnie innym rytmem, a niżeli ten który znam.

Zatrzymałem się na kwaterze w jednej z wsi położonej na rubieży Puszczy Białowieskiej w gminie Dubicze Cerkiewne. Odniosłem wrażenie, że dni są tam jakby dłuższe, o noce bardziej ciemne. Obserwując nielicznych mieszkańców pobliskich miejscowości, doszedłem do wniosku, że główny rytm dnia mieszkańcom, nadaje pogoda, która potrafiła zaskakiwać każdego dnia. Rano piękne słońce, po południu ostre burze z piorunami, nad głowami było słychać silne grzmoty, a niebo rozświetlały niesamowite błyski. Coś pięknego! To brzmiało jak prawdziwa symfonia w filharmonii, w której dźwięki rezonowały aż po horyzont, w czasie pandemii nie mogłem liczyć na lepszy występ.

Szum drzew, śpiew paków, zapach lasu, zapach łąki, zero spalin i dymu, wokoło przyroda w różnych odcieniach, oczywiście barwa zielona dominuje, to dobrze bo ten kolor wycisza i uspokaja.

Biorę aparat i ruszam w teren, nie chcę stracić ani minuty dzisiejszego poranka, bowiem dzisiaj po południu znowu ma mocno wiać, padać, być może będą pioruny. Mam nadzieję że wyprawa się uda.

Udało się jednego dnia uchwycić nisko lecącego żurawia, myszołowa i polującego na norniki lisa. Muszę przyznać że podlaskie dzikie zwierzęta są bardzo płochliwe, potrafią usłyszeć bądź poczuć zapach zbliżającego się człowieka z kilkuset metrów, po czym w ekspresowym tempie oddalić się i ukryć się w zaroślach, lub odfrunąć jak ten na zdjęciu uciekający żuraw.

lecący żuraw

Żuraw na skaju lasu


lis na łące

Lis


myszołów w akcji

Myszołów nad łąką


Obiekty sakralne na Podlasiu.

Podlasie to nie tylko przyroda ale także urokliwe miejsca kultu, piękne drewniane Cerkwie, w miejscowości Orla zwiedziłem Synagogę Żydowską (w środku Synagogi dostatecznie zachowane freski).

cerkiew na Podlasiu

Cerkiew okolice Bielska Podlaskiego


synagoga w Orli

Synagoga w Orli na Podlasiu


Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (oblicz)  
* spam i komentarze obraźliwe będą usuwane

W TEJ KATEGORII