Co to jest Franczyza(franchising)?

Franczyza(franchising) oznacza udzielenie przez firmę „A” firmie „B” zezwolenia na świadczenie usług lub sprzedaż dóbr na określonych warunkach. A jeszcze dokładniej Franczyzą nazywa się długookresowa, stała umowna współpracy między niezależnymi przedsiębiorcami, franczyzodawcą i franczyzobiorcą podczas gdy franczyzodawca przekazuje wiedzę franczyzobiorcy na temat prowadzenia działalności i używania swojej marki.

Franczyza na polskim rynku:
Na dzież dzisiejszy w Polsce mamy przeszło około 320 systemów franczyzowych, liczba franczyzobiorców to kilkadziesiąt tysięcy.
Tak jak zwykły biznes franczyzę wybiera statystycznie najczęściej mężczyzna (pomiędzy 33 a 43 rokiem życia).

Przykłady systemów franczyzowych na naszym rynku:
– gastronomia: Telepizza, McDonald’s, Dom Sushi, La Torre
– sprzedaż: Żabka
– turystyka: Ecco Holiday, Sun Club
– ubezpieczenia: CUK

Jak wygląda umowa franczyzowa?
Umowę franczyzową zalicza się do umów nienazwanych, tzn. takich, które nie są uregulowane przepisami prawa cywilnego. Strony w sposób swobodny mogą tworzyć jej treść. Brak regulacji nie oznacza jednak zupełnej dowolności w formułowaniu jej postanowień.

Jak wybrać Franczyzę?
poszukując franczyzodawcy natrafimy na firmy z różnych branż a co za tym stoi – kapitał‚ jaki mamy zainwestować aby zostać franczyzobiorcą Największy wybór mamy gdy do zainwestowania posiadamy od 40 do 100 tys. zł.

W TEJ KATEGORII